Profesjonalny muzyk musi zadbać o swój sprzęt, o który będzie troszczył się, jak o swoich bliskich. Wokalista musi cały czas zajmować się swoim głosem i go pielęgnować, gitarzysta wszędzie chodzi ze swoją gitarą, basista uwielbia z kolei ćwiczyć za dnia na gitarze basowej, a perkusista nie może rozstać się z pałeczkami perkusyjnymi. Jednak jest jeszcze wiele innych atrybutów, o których muzycy nie mogą zapomnieć.

Co dla perkusisty?

Perkusista nie może obejść się bez shakera (https://drumcenter.pl/pol_m_Perkusjonalia_shakery-387.html). Jest to instrument, który ma za zadanie uzupełniać dźwięki podczas koncertu i nagrywania utworów, mimo że powszechnie traktuje się go jako „przeszkadzajkę”. Jest to jednak idealna możliwość do ćwiczenia swojej koordynacji ruchowej, a niejeden perkusista pozbywa się z ręki przynajmniej jednej z pałeczek, a jej miejsce zajmuje shaker właśnie. Shakery służą do potrząsania. W ten sposób z shakerów wydobywa się dźwięk. Bogactwo wyboru w przypadku tego automatu perkusyjnego sprawia, że bez problemu każdy może dobrać odpowiedni przyrząd do swoich potrzeb.

Jakie shakery?

Jest wiele marek, które produkują agregaty dla perkusistów. Do tych najbardziej znanych należą m.in. Gear4music, Natal, czy Stagg.
Shakery mogą mieć całkiem różną postać. Chętnie skorzystają z nich dzieci, które lubią bawić się shakerami pod postacią, np. jajka, a dla dorosłych perkusistów dedykowane są raczej marakasy w różnych kolorach albo shakery na palec.