Jak można wydać dźwięk z instrumentów perkusyjnych. Jest to bardzo proste zadanie, bo można to zrobić na przykład: pałką, szczotką lub dłonią. Uderza się wtedy w cały instrument lub jedynie w jego część. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać i w jakim stylu muzycznym gramy.

Chimes – co to za instrument?

Chimesy to instrumenty perkusyjne. Podwieszane są na sznurkach brzęczące kawałki metalu bądź szkła. Znany jest ten instrument już z najdawniejszych kultur Azji: na Bali, w Tybecie, Japonii. Pełnił tam najczęściej funkcje kultowe, religijne. Często wystawiany był na wejściu do świątyni, a poruszał nimi wiatr. Dając w ten sposób wiernym melodie na powitanie w kościele. W Chinach i Japonii stał się już nawet popularnym elementem wystrojów domów i mieszkań.

Dzisiaj, nowoczesna opcja tego instrumentu używana jest w orkiestrze symfonicznej, w jazzie i w niektórych utworach muzyki filmowej.

Jakie są rodzaje instrumentów perkusyjnych?

Instrumenty perkusyjne wypełniają ważną role w orkiestrach i zespołach. Między innymi podtrzymują tempo utworu. Można je podzielić na 2 typy. Są to:
– idiofony – źródłem dźwięku jest cały instrument, który jest uderzany lub potrząsany.
– membranofony – membrana jest jedynie jedną z części instrumentu, a nie stanowi jego całości. Ich źródłem dźwięku jest napięta, drgająca membrana.
Może się wydawać, że między idiofonami a membranofonami nie ma większej różnicy. Jednak znacznie one się od siebie różnią. Między innymi głośnością i intensywnością dźwięku.

Chimesy dostępne w tym miejscu.