Marakasy drewniane cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Grają na nich dzieci i dorośli, popularyzatorzy muzyki ludowej i twórcy muzyki rozrywkowej. Używa się ich wszędzie tam gdzie słychać rytm oraz gdzie ich szelest i szum może sprawdzić się idealnie.

Co warto o nich wiedzieć?

Grzechotki drewniane to instrument wykorzystywany najpierw w afrykańskich obrzędach ludowych a następnie spopularyzowany w obrzędach peruwiańskich Indian. Z powodzeniem, marakasy drewniane, przyjęły się w utworach tworzonych przez tychże Indian. Europejscy muzycy tego typu instrument popularyzują już od prawie stu lat. Grają na nim amatorzy i profesjonaliści. Ich charakterystyczne dźwięki potrafią znacznie podkreślić walory niejednego utworu z gatunku muzyki rozrywkowej jak i rockowej.
Wykonane są ze specjalnego gatunku drzewa a do wewnątrz włożono suszone pestki owoców lub drobne kamyczki.

Jak na nich grać?

Faktem jest, że ten kto postawi na marakasy drewniane, tego utwory nabiorą znacznie ciekawych dźwięków. Gra na nich tylko, z pozoru, wydaje się łatwa. Niby trzeba je wziąć w ręce i delikatnie nimi potrząsać. Ta teoria nie do końca jest prawdziwa, by używać je profesjonalnie, trzeba poznać odpowiednią technikę grania na marakasach drewnianych.
Wydawany przez marakasy drewniane dźwięk zależny jest od rodzaju ruchów wykonywanych przez muzyka. Może on potrząsać instrumentem, podczas delikatnych kolistych ruchów, może wybijać w nim rytm palcami, można też rytmicznie potrząsać. Metod grania na marakasach jest wiele i każdy sposób niesie ze sobą uzyskanie ciekawego odgłosu.