W muzyce najważniejsze jest, by czerpać z niej jak najwięcej przyjemności i radości. Dlatego janczary instrumenty perkusyjne są jednym z takich przykładów. Małe dzwoneczki, których intensywność dźwięku jest różna, zawsze dają wiele radości. Dlatego tak często rodzice kupują swoim dzieciom instrumenty zwane janczarami.

Jakie są janczary instrumenty muzyczne?

Można powiedzieć, że janczary instrumenty są dość małe i proste. Dają jednak one dużo radości, a ich geneza wzięła się z polskich gór, gdzie do uprzęży koni przyczepiano dzwoneczki. W miarę poruszania się koni, dzwonki dawały różnego rodzaju dźwięki. Raz brzmiały głośno i radośnie, innym razem były ledwo słyszalne.
Dzisiaj janczarami nazywamy kilka dzwonków przyczepionych do drewnianego uchwytu, skórzanej opaski lub do sznurka. Potrząsając takim instrumentem, wydaje się określony dźwięk.

Kto wykorzystuje dzisiaj janczary?

Wciąż są na Podhalu wykorzystywane przez górali jako dekoracja do zaprzęgów konnych, przygotowywanych do różnego rodzaju uroczystości. Rodzice kupują je jako zabawki muzyczne dla swoich dzieci. Janczary wykorzystywane są w muzykoterapiach, w edukacji muzycznej dla dzieci, mają za zadanie rozwijać ich muzykalność.
Zalety tego prostego instrumentu docenili też muzycy, różnych kapel, którzy bardzo chętnie wykorzystują brzmienie delikatnych dzwonków.
Tak samo dzisiaj, jak i w przeszłości janczary radowały i cieszyły, a dźwięk wesołych dzwonków zawsze przyprawia każdego o uśmiech. Są to perkusyjne, proste instrumenty.

Janczary dostępne na stronie DrumCenter.pl.