Wzrastająca popularność płyt winylowych sprawiła, że płytę gramofonową możemy nabyć z właściwie każdym gatunkiem muzycznym. Nie może tutaj również zabraknąć jazzu, który stworzył podwaliny wielu innym gatunkom, a jego twórcy to artyści znani na całym świecie. Muzyka jazz na winylu to prawdziwa gratka dla każdego konesera.


Co trzeba wiedzieć o tym gatunku muzyki?

Jego historia rozpoczyna się koło roku 1900 w Stanach Zjednoczonych, a dokładnie w Nowym Orleanie. Łączy w sobie muzykę artystyczną i popularną amerykańsko-europejską, a także wyjątkową muzykę ludową czarnych niewolników, którzy na stałe wpisali się w kulturę i historię Ameryki. To między innymi ich pieśni plantacyjne zafascynowały twórców tego gatunku. Po części to właśnie stąd wzięło się szczególne brzmienie oraz rytm specyficzny dla muzyki jazzowej. Muzyka jazz w bardzo dużej mierze opiera się na improwizacji. Twórcy często grali ze słuchu, a linie melodyczne ozdabiali w wyjątkowy i trudny do zapisania sposób.

Co trzeba wiedzieć o tym gatunku muzyki?

Jazz LP – najwięksi twórcy tego gatunku

Na winylach znajdą się najwięksi i najsławniejsi twórcy tego wyjątkowego gatunku. Nie brakuje również polskich akcentów, ponieważ jazz fascynował i fascynuje artystów na całym świecie do tej pory. Specyficzny charakter tej muzyki aż prosi się o to, aby sięgnąć po ten klimat właśnie za sprawą płyty gramofonowej. Zupełnie inne brzmienie i wrażenia – tak przynajmniej twierdzą najwięksi znawcy. Zdecydowanie warto również zacząć przygodę z tym wyjątkowym gatunkiem właśnie przy pomocy tego nośnika.