Jak zbudowana jest płyta winylowa, wie każdy. Składa się praktycznie z ogromnej ilości bardzo cieniutkich rowków. To wręcz idealne środowisko dla kurzu, brudu i tłuszczu. Odtwarzanie płyty winylowej polega na tym, że wzdłuż rowka przesuwa się specjalna igła. Podczas odtwarzania zeskrobuje ona część zabrudzeń, które gromadzą się i powodują zniekształcenia odtwarzania lub nawet pomijanie rowka. Igła przeskakuje, a dźwięk nie jest taki, jakiego byśmy oczekiwali. To bywa irytujące. Czystość płyty ma więc kluczowe znaczenie dla  jakości odtwarzanego dźwięku, dla trwałości płyty i igły oraz dla samego gramofonu. Według specjalistów płyty winylowe powinno się czyścić co najmniej raz w roku.

Jak dbać o czystość płyt winylowych ?

Dbanie o powierzchnię nośnika, jakim jest winylowa płyta, jest niezbędne. Można oczywiście płytę przetrzeć szmatką, ale to nie jest najlepszy sposób. Dotykanie płyty palcami to nanoszenie tłuszczu. Do tłuszczu wszystko się łatwo przykleja i płyta brudzi się w szybkim tempie. Polerowanie szmatką może też skończyć się porysowaniem czy zadrapaniem winylu.

Myjka do płyt winylowych. Sprzęt niezbędny dla kolekcjonera.

źródło: https://winylownia.pl/pl/products/myjka-do-plyt-winylowych-knosti-z-plynem-51450.html

Myjki do płyt winylowych

Dlatego tak polecane są specjalne myjki. To sprzęt, który pozwala umyć płytę bez dotykania rękoma i  bez możliwości zarysowania powierzchni. Dzięki myjkom nawet zabrudzenia z najwęższych  i najgłębszych miejsc na płycie są usuwane. Myjki są bardzo skuteczne i dokładne. Czyszczą i regenerują płyty w rozmiarach 7, 10 i 12 cali.  Przedłużają życie gramofonom i igłom. Stosowane w nich płyny zmniejszają ładunki elektrostatyczne.

W zestawie do mycia winyli znajdziemy:

  • myjkę z systemem szczotek
  • stojak do suszenia płyt
  • lejek z filtrami do odsączania pozostałej części płynu po umyciu płyty
  • płyn do czyszczenia i konserwacji płyt winylowych
  • uchwyt mocujący płytę

Na rynku znajdziemy modele zaawansowane technologicznie, profesjonalne  przeznaczone do szybkiego i skutecznego mycia. Potrafią wyczyścić płytę w jednym, dwu obrotach W kilka sekund. Znajdziemy również prostsze konstrukcje. To modele przeznaczone dla osób nieposiadających ogromnych zbiorów płyt, którym nie zależy aż tak na pełnej automatyzacji procesu mycia.