Większość fanów słuchania muzyki z czarnego krążka wie, jak istotne jest dbanie o jego kondycję. Jednymi z elementów ochronnych są koperty na płyty winylowe. Ich główna rola sprowadza się do zapobiegania osadzania się kurzu oraz powstawania drobnych zarysowań. Niektóre z płyt w płytotece mają wartość sentymentalną. Dlatego prawdziwą dumą jest takie zabezpieczenie płyty winylowej, by wytrwała w domowej kolekcji jak najdłużej.

Jak dbać o płytę winylową?

Przede wszystkim należy tak przechowywać płyty, by nie narażać ich na niebezpieczeństwo. Nie zawsze jest taka możliwość. Stąd warto stosować się do metod dobrze znanych i powszechnie uznanych za skuteczne. Co ma znaczenie?

  • przechowywanie płyt w dobrej jakości opakowaniach,
  • stosowanie kopert zabezpieczających przed kurzem,
  • ułożenie płyt nieco wyżej na półce, by chronić je np. przed domowymi zwierzętami,
  • cotygodniowa pielęgnacja.

Jaką kopertę wybrać?

Trafnym wyborem są koperty na płyty winylowe, które wykonano z materiału o właściwościach antystatycznych. Dokładnie ta cecha ma wpływ na ochronę przed osiadającym kurzem i pyłem, ponieważ zarówno kurz, jak i pył przyciągane są przez elektryczność statyczną. Dobrze, jeśli koperta nie przylega do płyty podczas wyjmowania i wkładania.

Jak stosować koperty na płyty winylowe?

koperta na płytę winylową

Rysy na płytach winylowych powstałe przez tarcie koperty o powierzchnię płyty są bardzo irytujące, ponieważ wynikają z nadmiernej eksploatacji oraz niewłaściwie dobranego materiału do ochrony. Dlatego warto zwrócić uwagę na wnętrze koperty, by ta wykonana była z materiału, który podczas użytkowania nie będzie uszkadzał czarnych kruków fonoteki.

Przy zakupie warto zaopatrzyć się w większą ilość kopert, by móc mieć kilka egzemplarzy w zapasie.