Preorder płyty to inaczej jej zamówienie przed premierą. Zazwyczaj korzystają z niego najwięksi fani, którzy nie umieją doczekać się krążka danego wykonawcy. Wiąże się to z wieloma korzyściami dla kupującego. Dlaczego warto zamawiać płyty muzyczne w preorderze? 

Kiedy można zamówić płytę w preorderze? 

Wytwórnie planują preorder danego krążka już nawet na pół roku przed premierą. To również korzyść dla niej, bo pomaga jej to zebrać dodatkowe środki, które przyspieszą sprzedaż. W ten sposób zyskują zarówno fani, jak i sam wydawca. Liczba zamówień świadczy również o tym jak duży jest popyt na daną płytę. Wytwórnia wie wtedy, jaki powinien być jej nakład. Preorder płyty wskazuje jej, czego spodziewać się w momencie premiery.

Korzyści z preorderu płyty

płyta winylowa

Dzięki preorderowi płyty fani mogą dostać krążek szybciej niż reszta. Nie muszą czekać w długich kolejkach sklepowych. Często dostają przesyłkę prosto do domu na kilka dni przed premierą. Mogą ocenić krążek albo napisać recenzję w Internecie na długo przed resztą słuchaczy. Ceny preorderów często nie są wcale droższe niż zwykłych egzemplarzy. Zdarzają się nawet dodatkowe rabaty,

Preordery płyt winylowych występują często w wersjach kolekcjonerskich. Mogą się one różnić względem podstawowej wersji:

  • okładką albumu
  • zdobieniem krążka
  • dodatkowymi piosenkami (tzw. bonus trackami)
  • czasami dodawany jest nawet osobny album

Fani mają wtedy pewność, że dostali najlepszy możliwy produkt od ulubionego artysty. Z preorderami warto się jednak pospieszyć, bo ich nakład jest czasami szybko wyprzedawany.