Jeśli album nie jest fabrycznie nowy, czyste okładki płyt winylowych to rzadki widok. Używane płyty zazwyczaj mają taki czy inny problem: pęknięcia szwów, ścięte rogi, zużycie pierścieni lub jeszcze gorsze. Niektóre z tych rzeczy są stosunkowo łatwe do naprawienia, a czyszczenie okładek w celu usunięcia kurzu, brudu i pleśni nagromadzonych podczas długotrwałego przechowywania nie jest wcale takie trudne. Wystarczą dwa niedrogie przedmioty i około dziesięciu minut lub mniej, a okładki znów będą wyglądać jak nowe. Jak wyczyścić okładki na płyty winylowe?

Okładki na płyty winylowe – czyszczenie

Jeśli okładki albumów nie są błyszczące lub laminowane, możliwości ich czyszczenia są ograniczone. Wystawienie ich na działanie wilgoci – czy to zwykłej wody, czy roztworu czyszczącego – może spowodować ich wypaczenie, rozdarcie lub utratę koloru. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy trzymać się tej metody. Delikatnie usuń ciężkie osady pleśni, grzyba lub kurzu, wykonując krótkie pociągnięcia czystą szczoteczką do zębów na suchej okładce albumu.

Zdmuchnij wszelkie luźne zanieczyszczenia. Na koniec użyj ściereczki czyszczącej z mikrofibry, aby delikatnie wytrzeć suche okładki albumów. Ściereczki te są zaprojektowane tak, aby nie strzępiły się i nie ścierały, co daje najlepszą szansę na delikatne oczyszczenie starej tektury. Jeśli okładki albumów są wilgotne, przed przystąpieniem do czyszczenia należy pozostawić je do wyschnięcia na słońcu. Jeśli są wilgotne, łatwo je uszkodzić.

W przypadku błyszczących lub laminowanych okładek albumów należy delikatnie przetrzeć je chusteczką dla niemowląt, a następnie natychmiast wysuszyć ściereczką nieścierną. Zarodniki pleśni łatwo się rozprzestrzeniają i mogą podrażniać skórę i drogi nosowe.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek reakcji niepożądanych na obecność pleśni należy zabezpieczyć się maseczką na twarz. Są one łatwo dostępne w sklepach z narzędziami i domach towarowych.

Dbałość o płyty winylowe

Za każdym razem, gdy płyta winylowa https://winylownia.pl/pl/menu/muzyka/akcesoria/okladki-koszulki-211.html jest wyciągana z okładki, jest ona narażona na działanie wielu czynników zewnętrznych, które mogą ją uszkodzić. Wiele z nich to niewielkie czynniki, które same w sobie nie są w stanie spowodować uszkodzenia. Jeśli jednak czynniki te narastają w czasie, mogą mieć realny wpływ na degradację płyty.

Brud i kurz to dwaj główni wrogowie powierzchni, na której odtwarzane są płyty. Są one łatwo przenoszone z rąk użytkownika, a nawet z okładki płyty na płytę, a użytkownik nie zdaje sobie z tego sprawy. Naturalnie występujący na dłoniach olej może mieć naprawdę szkodliwy wpływ na płytę, więc nawet przy dużej ostrożności łatwo jest przenieść jakiś rodzaj brudu na powierzchnię odtwarzania.

Dlatego właśnie ostrożne i przemyślane obchodzenie się z płytami jest tak ważne dla przedłużenia ich żywotności i zachowania jakości dźwięku.