Powstanie zespołu muzycznego ABBA to zjawisko, które miało miejsce w latach 70. XX wieku, a dokładniej w Sztokholmie, Szwecji. Wielkim wkładem w jego powstanie były okoliczności społeczno-kulturowe tamtej epoki oraz niezwykły talent członków grupy. W poniższej rozprawce przedstawię szczegółowo, kiedy i w jakich okolicznościach doszło do narodzin jednego z najbardziej wpływowych i popularnych zespołów muzycznych w historii.

Literowe skróty imion w zespole ABBA

ABBA, skrót od pierwszych liter imion członków grupy – Agnethy Fältskog, Björna Ulvaeusa, Benny’ego Anderssona oraz Anni-Frid Lyngstad, powstało oficjalnie w 1972 roku. Jednakże, historia ich współpracy i przyjaźni sięga nieco wcześniejszego okresu.

Podczas lat 60., Szwecja była już na światowym radarze muzycznym, a młodzi ludzie zaczęli eksperymentować z różnymi stylami muzycznymi. W tym czasie, zarówno Agnetha, jak i Anni-Frid, zaczęły swoje solowe kariery muzyczne. Agnetha wyróżniała się swoim czystym i melodyjnym głosem, podczas gdy Anni-Frid posiadała niesamowitą moc i głębię wokalu.

W międzyczasie Björn i Benny, dwaj utalentowani muzycy, współpracowali już ze sobą jako duet kompozytorski. Ich pisanie piosenek zyskało pewne uznanie w Szwecji, ale prawdziwy przełom nastąpił, gdy poznali Agnethę i Anni-Frid. W tamtym okresie zespół wydawał bardzo wiele płyt na winylach, jak ta tutaj. Co ważne, były one bardzo popularne niemalże na wszystkich kontynentach.

W 1969 roku Björn spotkał Agnethę na swojej własnej imprezie urodzinowej. Początkowo oboje nie zdawali sobie sprawy, że ta przypadkowa spotkanie stanie się punktem zwrotnym w ich życiach zarówno osobistych, jak i muzycznych. Ich wspólna pasja do muzyki i fascynacja sobą wzajemnie doprowadziły ich do decyzji o kontynuowaniu współpracy zarówno na scenie, jak i poza nią.

W 1970 roku, podczas trasy koncertowej, Agnetha i Anni-Frid spotkały się po raz pierwszy. Ich głosy świetnie do siebie pasowały, tworząc niezwykłe harmonie. Wzajemne wsparcie i chemia między nimi były nieodparte, a trudno wyobrazić sobie ABBA bez obecności tych dwóch utalentowanych wokalistek.