Metronomy to inaczej taktomierze lub miaromierze, urządzenia, które podają tempo danego utworu muzycznego. Metronom to przyjaciel każdego muzyka, kiedyś duże urządzenia mechaniczne, dzisiaj coraz częściej można je spotkać w wersji elektronicznej.

JAK DZIAŁA METRONOM MECHANICZNY?

Metronom to pudełko, w którym schowane jest wahadło z ruchomym ciężarkiem. Położenie ciężarka na wyskalowanym ramieniu wahadełka wskazuje liczbę wychyleń na minutę. Wychyleń jest od 40 do 208.
Na metronomie jest oznaczenie, które informuje, że czas trwania półnuty trwa 1 sekundę.
Mechaniczny metronom jest duży i trudno jest go wszędzie ze sobą nosić. Jednak ostatnio stały się bardzo popularne metronomy elektroniczne.

METRONOMY ELEKTRONICZNE

Mały i zgrabny elektroniczny metronom to przyjaciel każdego muzyka. W każdej chwili można go ze sobą zabrać by uczyć się muzyki w każdym miejscu.
Metronomy elektroniczne jak (https://drumcenter.pl/pol_m_Metronomy-i-automaty-396.html) mają dokładny i wyrazisty wyświetlacz LCD, są super dokładne, mają szerokie zakresy tempa. Niektóre z nich mają nawet wbudowane kamertony, które pozwalają nastroić instrument.
Dzisiejsze urządzenia to prawdziwe małe cacka o bardzo dużych możliwościach.

BARDZIEJ PRECYZYJNIE

Mimo faktu, że metronom elektroniczny jest metronomem lekkim i można go zawsze wszędzie ze sobą zabrać to jednak nie jest on tak dokładny jak metronom mechaniczny. Tylko metronom starego typu bardzo precyzyjnie i dokładnie może nadać tempo.