Niejedna osoba, kiedyś przechodziła okres fascynacji perkusją, czy gitarą elektryczną. Niektórzy te fascynacje realizowali zakładając zespoły i czasami grając, tak tylko, w garażu, a czasami koncertując gdzie się da. Większość z młodzieńczych marzeń i fascynacji wyrasta, ale niektórym, zostają one na długie lata.

Budowanie zestawu perkusyjnego

Na najprostszy zestaw perkusyjny składa się kilka podstawowych elementów. Najważniejsze z nich – serce perkusji to trzy części, bez których nie można się obejść. Pierwsza z nich to bęben basowy – popularna stopa i pedał do niego. Stopa nadaje podstawowego rytmu całości. Mechanizmy pedała do stopy mogą być różne. Istnieją też pedały podwójne – umożliwiające uderzanie obydwoma stopami. Drugi z tych elementów to werbel. Jest to rodzaj niewielkiego, umieszczonego na statywie bębna. Najczęściej jest on zaopatrzony w sprężyny przymocowane do jego spodu, tak, że przylegają do dolnej membrany. Dźwięk werbla jest dość wysoki i wibrujący. Ostatni z tych elementów to hi-hat, nazywany również break. Hi-het to dwa perkusyjne talerze połączone razem, w taki sposób, że stykają się wewnętrznymi stronami. Umieszczone są na statywie zaopatrzonym w pedał, który reguluje odległość jaka dzieli muzyczne talerze.

Kolejne, mniej podstawowe elementy zestawu mogą być różne – od różnego rodzaju perkusyjnych talerzy, przez tam-tamy, do dostawianych bębnów o głębokim i niskim brzmieniu.