Werbel należy do grupy membranofonów – to niewielki bęben używany przez perkusistów. Prekursorem tego instrumentu był bęben wykonany z pnia drzewa.

Korpus

Werbel składa się z korpusu (np. metalowego, drewnianego lub miedzianego), który ma najczęściej średnicę 14 cali. Korpusy drewniane cechują się tym, że mogą się składać nawet z kilku do kilkudziesięciu warstw sklejki. Często producenci łącza dwa rodzaje drewna, korzystając np. z klonu i lipy, brzozy i mahoniu. Proces doboru drewna jest chroniony przez producentów, tak samo jak łączenie i cykl technologiczny.

Membrany

werbel mapex mpx

Na korpus zostają naciągnięte dwie membrany ze sztucznych tworzyw. Naciągiem grubszym jest membrana górna, w którą uderza się pałeczkami lub miotełkami. Jest bardzo wytrzymała. Membrana dolna rezonansowa odbiera drgania z góry i wprawia w drżenie sprężyny przylegające. To właśnie sprężyna odpowiada za charakterystyczne, marszowe brzmienie. Sprężyny są wykonane z cienkiego drucika, może ich być kilka lub kilkadziesiąt. Mocne naciągnięcie dolnej membrany, a górnej słabsze, spowoduje uzyskanie pożądanego brzmienia.

Współczesne werble mają ogromne zastosowanie, są wykorzystywane w wielu gatunkach muzycznych, tj. pop, rock, jazz, jungle, drum&base. Warto zauważyć, że ten instrument jest także używany w orkiestrach dętych, marszowych i w zespołach perkusyjnych. Ten niewielki bęben daje niezapomniane i oryginalne brzmienia.