Perkusiści doskonale zdają sobie sprawę, że strojenie perkusji jest nie tylko bardzo skomplikowanym, ale również czasochłonnym zajęciem. Oczywiście jeszcze trudniejsze zadanie będą miały osoby, które nie są w posiadaniu sprzętu z „wyższej półki”. Instrumentu może wtedy nie dać się dobrze wystroić.

Dlaczego warto stroić perkusję?

Osoby, które mają instrument niższej jakości powinny mimo wszystko próbować do nastroić. Koniecznie trzeba mieć świadomość, że najlepszym sposobem na strojenie perkusji jest uważne słuchanie. Jak już zostało wspomniane wcześniej, jest to bardzo czasochłonny proces. Nie należy zatem spodziewać się szybko efektów. „Ucho” muzyka może zatem zmęczyć się w pewnym momencie. Nie należy się tym przejmować, gdyż jest to zupełnie naturalne. Rekomendowane jest wtedy przerwanie strojenia i zrobienie sobie krótkiej przerwy. 

Bardzo skutecznym sposobem jest także wykorzystanie specjalnego stroika. Warto wiedzieć, że obecnie na rynku dostępne są różne stroiki, które pozwolą nie tylko na szybkie, ale również skuteczne strojenie perkusji. Godny uwagi jest fakt, że to małe urządzenie jest bardzo popularne przede wszystkim wśród muzyków, którzy systematycznie grają na omawianym instrumencie i mają stosunkowo mało czasu na strojenie. 

 

Należy także pamiętać, że praktycznie każdy doświadczony perkusista będzie miał swój własny sposób na strojenie perkusji. Początkujący perkusiści nie muszą się zatem przejmować, ponieważ prędzej czy później odkryją swoją własną, indywidualną metodę.