Każda pasja jest na wagę złota, lecz wymaga pracy, zaangażowania i niezbędnych akcesoriów, szczególnie gdy jest nią muzyka. Na pewno przyda się także pulpit do nut, który zapewni wygodne czytanie muzyki podczas gry.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pulpitu do nut?

Choć z pozoru wszystkie pulpity nie różnią się szczególnie, to jest kilka ważnych elementów, które mają niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o ich późniejsze użytkowanie. Przede wszystkim trzeba wciąć pod uwagę to, gdzie będzie używany, na jakim instrumencie gra muzyk oraz czy posiada możliwość regulacji.

Pulpitu na nuty początkujący muzyk używa najczęściej tylko w domu lub ewentualnie na sali, gdzie odbywają się ćwiczenia. Ktoś grający znacznie dłużej może potrzebować go również w plenerze. Niezmiernie ważne jest wtedy, aby posiadał specjalne zapinki czy gumki, które pozwolą utrzymać kartki z nutami, np. w czasie wiatru. W tym przypadku nie będzie również dobrym wyborem ażurowy stojak, przez który będzie przebijać światło słoneczne.

Ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę jest także to, na jakim instrumencie uczeń czy muzyk gra. Pulpit do nut najlepiej dobierać zgodnie z jego przeznaczeniem, np. grający na gitarze wybiera stojak dla gitarzysty, a grający na wiolonczeli dla wiolonczelisty.

Stojaki to czasami bardzo solidne konstrukcje, jeśli często będą przenoszone, to warto wybrać nieco lżejszą i składaną konstrukcję, która ma także możliwość regulacji wysokości, bo przecież każdy muzyk jest innego wzrostu. Ma to również jeszcze jedną ważną zaletę – taki stojak na nuty rośnie wraz z uczniem.