Djembe (wym. dżembe) to tradycyjny instrument muzyczny wywodzący się z Afryki. Jest on nadal używany przez tamtejsze plemiona, ale obecnie znany jest praktycznie na całym świecie. Gdzie można zakupić własny bęben tego typu? Jak nauczyć się na nim grać?

Instrument określany jako bęben djembe wykonany jest z drewna naturalnego lub z tworzywa sztucznego i wykończony jest skórzaną membraną, która naciągnięta jest na kielichowatą podstawę sznurami albo przymocowana śrubami. Najczęściej jest on używany jako instrument solowy, ale może służyć też jako instrument perkusyjny w zespole.

 

Gdzie kupić dobry bęben djembe?

Instrumenty tego typu można dzisiaj bez problemów zakupić w Polsce. Najszerszy asortyment dostępny jest w sklepach internetowych, które dostarczają zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne djembe.

Do wyboru są modele pełnowymiarowe, które używane są głównie jako stacjonarny instrument muzyczny, ale można również zdecydować się na zakup bębna w rozmiarach kompaktowych, który dzięki wyposażeniu w sznurki może być używany podczas ruchu.

 

Jak nauczyć się gry na bębnie djembe?

Opanowanie zasad gry na tym instrumencie perkusyjnym nie jest skomplikowane. Wydobywanie różnych typów dźwięków bazuje wówczas na odpowiednich uderzeniach dłonią w membranę bębna – w jej centralny punkt albo w krawędzie.

Gry można nauczyć się samodzielnie na podstawie materiałów dostępnych w internecie, ale również można skorzystać ze specjalnych kursów, które organizowane są cyklicznie przez różne szkoły i organizacje w centrach kultury, w trakcie eventów.